ZİRKON (Zircon) – Yaşam Arzusu Veren TaşZirkon
doğada koyu kırmızı, turuncu, mor, sarı, kahverengi, mavi ve şeffaf olmak üzere pek çok renkte bulunan bir taştır. Günümüzde en çok mavi ve şeffaf türleri rağbet görmektedir. Mavi ve yeşil renklilerine “starlight” Zirkon da denilmektedir. Sarımsı ve şeffaf olanları ise “jargon” diye adlandırılır. Zirkon elmas ve pırlanta ile çok karıştırılan, mücevher endüstrisinde de bu sebeple sıklıkla kullanılan bir taştır. Işığı kırma yetisi, parlaklığı elmasa benzemekle beraber, rezerv bolluğu Zirkon’u Elmas ve Pırlanta’nın yerine iyi bir alternatif yapmaktadır. Zirkon sadece mücevher piyasasında değil, endüstriyel olarak;zirkonyum ve zirkonyum oksit olarak da kullanım alanına sahiptir. Dünya pazarına dağıtılan Zirkon’un %40’ı Avustralya’dan elde edilmektedir. 

Diğer taşlarla karşılaştırıldığında Zirkon’u eşsiz kılan iki niteliği öne çıkmaktadır. Birincisi Zirkon öyle dayanıklı bir yapıdır ki; yanardağ patlamalarından, meteor çarpmalarından hasar almadan kurtulabilmektedir. İkinci ve en gizemli niteliği ise; dünya üzerinde çıkartılan taşlar arasında tarihlenebilen en eski element yapılanmasına sahip olmasıdır. Zirkon’un tarihlenebilen en eski taş oluşumlarından biri olması, bilim adamlarını da konuya dahil edip, Zirkonoloji isimde bir bilim dalı kurulmasına sebep olmuştur. Zirkon ile ilgili araştırılıp, açıklanması gereken çok önemli bir gizem bulunmaktadır. Zirkon’u bu kadar anlaşılmaz kılan nokta şudur: Zirkon’un oluşması için alüvyon katmanları gerekmektedir. Avustralya’nın kuzeyinde yapılan kazılarda 4,4 milyar yıl önce oluştuğu belirlenen Zirkon’ a rastlanmıştır. Aynı şekilde Şili’deki bir meteor çukurunda 4,6 milyar yıl yaşında Zirkon tanecikleri keşfedilmiştir. Dünyamızın uydusu Ay’ın oluşum tarihini bilim adamları 4 milyar yıl önce diye tarihlemektedirler. Dünyanın oluşumu ise 4,5 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Sorun şudur ki: dünyanın ilk oluşumu esnasında Zirkon kaynaklarına yataklık edecek alüvyonları taşıyacak su, henüz dünya üzerinde yoktur! İşte bilim adamları bu gizemi hala araştırmaktadırlar.

Zirkon ismini genel kabul olarak, Persçe’de altın rengi anlamına gelen “Zargun” kelimesinden almaktadır. Ortaçağ Avrupa’sında sahibine iyi şöhret, bilgelik toplum içerisinde statü sağladığına inanıldığından sıklıkla kullanılmıştır.

Zİrkon’ un Şİfa Verdİğİne İnanılan Hastalıklar

Zirkon genel anlamda canlılık verdiğine inanılan bir taştır. Bu nedenle sağlık üzerinde genel bir iyileşme vaat etmektedir. Mikrobik hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ve mikrop kaynaklı hastalıklara yakalanmış kişileri daha hızlı iyileştirdiğine inanılmaktadır. Ayrıca cilt üzerinde parlaklık vermek gibi bir etkisi olduğu da kabul gören faydaları arasındadır. Romatizmal hastalıklar için de Zirkon’dan faydalanabileceği belirtilmektedir. Denge, baş dönmesi gibi problemler yaşayanların Zirkon ile daha kolay düzelebildikleri söylenmektedir.

Zİrkon’ un Ruhsal Olarak Güç Verdİğİne İnanılan Alanlar

Zirkon hayat enerjisini yükseltmek, her alanda ataletten silkinerek yaşam arzusunu kuvvetlendirmek hususunda faydalanılabilecek değerli taşlardan bir tanesidir. Bolluk getirdiği, kişiyi toplum içinde yükselttiği çok eski çağlardan beri inanılan özelliklerindendir. Yaşam arzusu ile ilgili enerjileri yükselttiği kabul gördüğünden, intihar eğilimli kişilerde bu duyguyu körelttiğine inanılmaktadır. Özellikle yeni bir topluluk içerisine girecek kişilerin Zirkon takmaları, girdikleri ortam içerisinde daha hızlı ve kolay kabul görecekleri için tavsiye edilmektedir. Zirkon’un düşmanlara, düşmanca tavırlara karşı da kalkan vazifesi gördüğü söylenmektedir.

Zirkon özellikle iyi bir iştah açıcı olduğundan zayıflık şikâyeti olan kişiler tarafından da kullanılabilir.

Astrolojİ ve Zİrkon

Zirkon doğada çeşitli renklerde bulunabilen değerli bir taş olduğu için sahip olduğu renklere göre de astrolojik olarak farklı burçlara dağılımı söz konudur. Yeşil ve Şeffaf Zirkon türleri Astrolojide en çok tavsiye edilen çeşitleridir.

Yeşil Zirkon Merkür taşıdır. Dolayısıyla Merkür tarafından yönetilen İkizler ve Başak Burç’ları için uygundur. İkizler ve Başak Burç’ları için Yeşil Zirkon;Zümrüt, Yeşim, Peridot ve Turmalin yerine kullanılabilecek daha ekonomik bir alternatiftir.

Şeffaf ZirkonVenüs’ ün taşıdır. Dolayısıyla Venüs tarafından yönetilen Boğa ve Terazi Burç’ları için uygundur. Boğa ve Terazi Burç' ları için Şeffaf Zirkon;Turkuaz, Kuvars ve Saydam Safir yerine kullanılabilecek daha ekonomik bir alternatiftir.

Zirkon kullanacak olanların özellikle haritalarında Venüs’ün veya Merkür’ün konumunu dikkatlice belirlemiş olmaları gerekmektedir. Yıldız Haritasında güçsüz bir pozisyonda bulunan Venüs’ünveya Merkür’ün kuvvetlendirilmesi için Zirkon kullanılabilir. Ancak bu analizin tam anlamı ile yapılabilmesi ve Zirkon’ un tüm gücü ile ihtiyacımız olan enerji düzenlemesini bize sağlayabilmesi için; öncelikle uzman bir astrolog tarafından kişisel yıldız haritası analizinizin yapılmasını tavsiye ederiz.Bu tarz analizleri yaptırabileceğiniz, kişisel haritanız için size en uygun taşı belirleyebilecek uzman bir astroloğa www.hintastrologu.com   adresinden “Yıldız Haritasına göre iyileştirici taş belirlenmesi” bölümünden ulaşabilirsiniz.

Zİrkon Satın Alırken

Zirkon gümüş kullanılarak monte edilmiş, ya da altın renkli metaller ile takı haline getirilmiş olmalıdır. Ten ile teması kesinlikle sağlanmalıdır.

Zİrkon Uyumlaması

Şeffaf Zirkon Cuma günü, Yeşil Zirkon ise Çarşamba günü sabahı erken saatlerde kullanacak kişi tarafından ilk kez takılmalıdır.Böylelikle taşın enerji temizliği sağlanmış, kullanacak kişiye uyumlu hale gelmesi söz konusu olabilecektir.Uyumlama işlemi için gerekli olan bilgi, satın alınan ürün ile birlikte gönderilmektedir.

Değerli Taşlar ile ilgili sitemizde verilen bilgiler teşhis ve tedavi amaçlı değildir. Tıbba yardımcı unsurlar olan bilgilerin derlemesinden oluşmuştur ve sağlık hizmeti amacı gütmemektedir. Herhangi bir rahatsızlığınız varsa ilk önce doktora başvurmanızı tavsiye ederiz.